Sajtóreferencia

Mindentudás-Origo:

Új budapesti szobor emlékeztet a holokauszt áldozataira
2005. április 16., szombat, 10:49

A holokauszt áldozatainak emléknapja alkalmából több budapesti helyszínen tartanak megemlékezést. A Széchenyi rakparton emlékmuvet avattak, az ünnepségen Gyurcsány Ferenc mondott beszédet. A Terror Háza Múzeumban gyertyagyújtással emlékeztek a holokauszt áldozataira, Orbán Viktor részvételével.

Cipok a Duna-parton
Április 16., az elso magyarországi gettó felállításának napja 2000. óta a holokauszt áldozatainak emléknapja. Az idén is több helyen tartanak megemlékezést.
A pesti Duna-parton, a Roosevelt tér és a Kossuth tér közötti szakaszon szombat este felavatták a Cipok a Duna-parton elnevezésu szoborkompozíciót. Az emlékmu azoknak állít emléket, akiket nyilaskeresztes fegyveresek 1944-45-ben a Dunába lottek.
Az avatáson Gyurcsány Ferenc kormányfo azt mondta, Magyarországnak olyan kormányai vannak és reményei szerint lesznek, amelyek megvédik a szabadságot, a biztonságot, az emberi életeket és nem engedik a gyulölet gondolatát, a gyulölet szavát és a gyulölet cselekvését.
Pauer Gyula Kossuth-díjas szobrászmuvész 60 pár, az 1940-es évekbol való, korhu lábbelit formált meg vasból. A parti szegély terméskövére erosített cipok mögött negyven méter hosszú kopad húzódik.
Pauer Gyula elmondta: azért ennyi cipo alkotja az emlékmuvet, mert körülbelül ennyi adja a kompozíció teljességét, és a holokauszt hatvanéves évfordulójáról van szó.
Pauer elmondta, hogy a hely szimbolikus, hiszen nem csak az emlékmu helyén lottek a Dunába embereket, hanem "rendszeresen és mindenütt", sot leginkább az északi, újpesti kiköto felé, a Margit hídnál.
A kompozíció ötletét Pauer Gyula és filmes barátja, Can Togay találta ki. Az emlékmu 24 millió forintba került, a Miniszterelnöki Hivatal felkarolta a kezdeményezést, és 19 millió forinttal támogatta a megvalósítást, emellett magánszemélyektol is érkeztek adományok.
Az alkotást Kiss Péter kancelláriaminiszter és Steiner Pál belváros-lipótvárosi polgármester avatja fel, beszédet mond Gyurcsány Ferenc kormányfo. Ott lesznek a budapesti Élet Menete résztvevoi, akik a holokauszt magyarországi emléknapján végig vonulnak az egykori budapesti gettó területén.

Lendvai: A kirekesztés legkisebb jelére mindenki emelje fel a szavát
"A szocialisták meggyozodése: nem elegendo a gyász. Többre van szükség: közös felelosség vállalásra. Azért, hogy a megbélyegzés és kirekesztés legkisebb jelére mindenki felemelje a szavát. Hogy mindenki úgy érezze: az ilyen jelekkel szemben a legalacsonyabb turésküszöb is túl magas. Hogy senki se hunyjon szemet cinkosan a "szalon fasizmus", a sanda célzásokban, utalásokban elbújtatott kirekeszto szándék, a kódolt "zsidózás", "cigányozás" egyetlen jele láttán sem. Hogy senki se vállaljon közösséget, együttes szereplést azokkal, akik elkövetik ez a vétket." - áll az MSZP országgyulési csoportjának vezetoje [origo]-hoz eljuttatott közleményében. Lendvai Ildikó szavai szerint "a szocialisták minden demokratikus érzelmu emberrel együtt, olyan Magyarországot akarnak, amely befogadó és sokszínu. Ahol megfér mindenki, ahol gyulölet helyett vita, kirekesztés helyett szolidaritás van."

Diákok olvassák fel az áldozatok neveit a Páva utcában
A IX. kerületi Páva utcai Holokauszt Emlékközpont emlékfalánál szombaton reggeltol diákok olvasták fel az áldozatok nevét, majd mécsest gyújtottak és elhelyezték az emlékezés köveit.
A holokauszt emléknapján, amely egybeesik a fovárosi intézmény átadásának egyéves évfordulójával, Varga László, az emlékközpont tudományos igazgatója beszámolt többi között névlista bovülésérol az áldozatok emlékfalán.
Varga László elmondta: egy évvel ezelott az intézmény nyitásakor hatvanezer név szerepelt az áldozatok emlékfalán, "mára ez a névsor kilencvenkétezerre bovült". Az áldozatok neveit szervezett formában 1998-ban kezdték gyujteni.
Az emlékfalon hatszázezer névnek van hely - mondta. "Tisztában vagyok azzal, hogy soha nem lesz tele az emlékfal, de azt gondolom, hogy az üres hely is jelképez valamit" - tette hozzá.
A Dohány utcai Zsinagóga elott Lamperth Mónika belügyminiszter, Schweitzer József nyugalmazott országos forabbi és Schiffer János fopolgármester-helyettes mondott beszédet, majd a résztvevok a Duna-partra indultak: a Lánchíd és a Margit híd közötti szakaszon alkottak élo láncot egy-egy szál gyertyával.

Orbán Viktor gyertyát gyújtott a Terror Házában
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke szerint a múltnak és a jövonek is üzen a fohajtás a diktatórikus rendszerek áldozatainak emléke elott. A Fidesz elnöke szombaton vett részt a holokauszt áldozataira emlékezo gyertyagyújtáson a budapesti Terror Háza Múzeumban.

Orbán nagyra értékelte, hogy Magyarország eljutott odáig, hogy emlékhelyei vannak a diktatúrák áldozatainak. A megemlékezések azt üzenik a jövonek - mondta, hogy Magyarországon többé nem lehetnek olyan diktatórikus rendszerek, amelyek származásuk miatt ártatlan emberek életét oltják ki.
"Magyarországon fajra, korra és nemre való tekintet nélkül mindenkinek joga van a szabadságra, a biztonságra és emberi méltóságának tiszteletére, és ezt a mindenkori politikai, illetve társadalmi hatalomnak védenie kell" - jelentette ki.
Részt vett a gyertyagyújtáson Schmitt Pál európai parlamenti képviselo, a párt alelnöke is. A megemlékezés résztvevoi a Terror Házából a Páva utcai Holokauszt Emlékközpontba mentek fejet hajtani az áldozatok emléke elott.

[origo]-MTI

<<< vissza

2008 | Pauer Gyula | Design by Phipho