Sajtóreferencia

MTV Híradó:

A holokauszt áldozatainak emléknapján avattták fel azt a szoboregyüttest, amely hatvan pár cipobol áll és amelyekkel a Dunába lott embereknek állítanak emléket.
A budapesti alsórakparton kapott helyet az a meglehetosen szokatlan szoborkompozíció, amely hatvan pár, öntöttvasból mintázott korhu cipobol áll és a nyilasterror idején a Dunába lott embereknek állít emléket a Roosevelt tér és a Kossuth tér között.
Az emlékmuvet az idén Kossuth-díjjal kitüntetett Pauer Gyula szobrászmuvész készítette.
"Az 1944-45-ben nyilaskeresztes fegyveresek által Dunába lott áldozatok emlékére állíttatott 2005. április 16-án" - a szöveg három nyelven (magyarul, angolul és héberül), öntöttvas táblákon olvasható az emlékhely három pontján. A parti szegély terméskövére erosített cipok mögött negyven méter hosszúságú, hetven centiméter magas kopad húzódik.
Az alkotó azt mondta, azért ennyi cipo alkotja az emlékmuvet, mert körülbelül ennyi adja a kompozíció teljességét, és a holokauszt hatvanéves évfordulójáról van szó. A hely szimbolikus, hiszen nem csak az emlékmu helyén lottek a Dunába embereket, hanem "rendszeresen és mindenütt", sot leginkább az északi, újpesti kiköto felé, a Margit hídnál.
Pauer Gyula szerint a megvalósítás alkotói kezdeményezés alapján indult, filmes barátjával, Can Togay-jal találták ki az ötletet. A szobrászmuvész a költségekrol elmondta, hogy az emlékmu mintegy 24 millió forintba került. A Miniszterelnöki Hivatal felkarolta a kezdeményezést, 19 millió forinttal támogatta a megvalósítást, emellett magánszemélyektol is érkeztek adományok a Szobrászatért Alapítvány "Cipok a Duna-parton" elkülönített számlájára.

hirado.hu

<<< vissza

2008 | Pauer Gyula | Design by Phipho