Miniszterelnöki Hivatal:
Holokauszt-emlékmuvet avattak a pesti Duna-parton
Holokauszt-emlékmuvet avattak a pesti Duna-parton, a Roosevelt tér és a Kossuth tér közötti szakaszon szombaton késo este. Az avatáson Gyurcsány Ferenc kormányfo azt mondta, Magyarországnak olyan kormányai vannak és reményei szerint lesznek, amelyek megvédik a szabadságot, a biztonságot, az emberi életeket és nem engedik a gyulölet gondolatát, a gyulölet szavát és a gyulölet cselekvését.
A holokauszt áldozataira emlékezo fáklyás és gyertyás felvonulás, az Élet Menetének résztvevoi elott, akik a Dohány utcai zsinagógától érkeztek az avatás helyszínére, a miniszterelnök hangsúlyozta: ezek a kötelezettségek ösztöneinkben, zsigereinkben élnek, amelyekre meg is kell esküdni, amit meg is tett.
A politikus kifejtette, hogy a múltat már nem lehet megváltoztatni. Ennek kapcsán úgy értékelte: lehet, hogy a holokauszt nem egy valamikori magyar kormány felelossége, de hozzájárult megvalósításához, a numerus clausustól a zsidó törvényekig, illetve azzal, hogy különbséget tett magyar polgár és magyar polgár között, nem engedte, hogy egymásba kapaszkodjanak és megvédjék egymást.
Gyurcsány Ferenc a 60 évvel ezelotti eseményeket felidézve nagyra értékelte az élet és a jó gyozelmét. A kormányfo - aki azt mondta, a megemlékezés a múltnak és a jövonek is szól - a XX. század egyik tanulságának nevezte, hogy a gyulölet gondolatából lesz a gyulölet szava, és abból a gyulölet cselekvése.
Pauer Gyula Kossuth-díjas szobrászmuvész alkotását Kiss Péter kancelláriaminiszter és Steiner Pál, az V. kerület polgármestere avatta fel.
A Cipok a Duna-parton elnevezésu kompozíció a nyilasterror idején Dunába lott embereknek állít emléket. a szobrászmuvész hatvan pár korhu lábbelit formált meg vasból. A parti szegély terméskövére erosített cipok mögött negyven méter hosszúságú, hetven centiméter magas kopad húzódik. Az emlékhely három pontján öntöttvas táblákon magyarul, angolul és héberül olvasható a felirat: "Az 1944-45-ben nyilaskeresztes fegyveresek által Dunába lott áldozatok emlékére állíttatott 2005. április 16-án".
forrás: MTI 2005. április 16., szombat
<<< vissza
|