Sajtóreferencia

Budapestportál:

Holokauszt-emlékmu terve a pesti Duna-partra
Holokauszt-emlékmu felállítását tervezi az V. kerületi önkormányzat a Duna-parton, ötven, öntöttvasból mintázott cipo a nyilasterror idején Dunába lott budapestiekre emlékeztet majd.

Az emlékmu tervét a képviselo-testület és a Budapest Galéria zsurije már elfogadta - nyilatkozta Steiner Pál, az V. kerület polgármestere, akit a Népszabadságban aznap megjelent hír kapcsán kérdezett az MTI.

A lap információja szerint az alkotás felállításáról a Fovárosi Önkormányzat dönt.

Steiner Pál elmondta, hogy az emlékmu megvalósítására alapítványt hoztak létre. A mu elkészítésére a kuratórium tagjai Pauer Gyula Munkácsy-díjas szobrászmuvészt kérték fel.

Az "elhagyott cipok" huszonhét méter hosszan sorakoznak majd a pesti Duna-parton - mondta a szobrászmuvész az MTI-nek.

Közlése szerint azért ötven-ötvenöt darab lábbelit helyez el a Roosevelt és a Kossuth tér közötti Duna-szakasz termésko szegélyén, mert körülbelül ilyen létszámú csoportokban hajtották az embereket a Duna-partra.

Szálasi Ferenc és nyilaskeresztes pártja hatvan évvel ezelott, 1944. október 15-én puccsal vette át a hatalmat. A diktatúra idején a nyilasok, mielott a Dunába lotték az embereket, levetették velük a cipojüket, és a náluk lévo értékes tárgyukat abba rakatták bele.

Pauer Gyula emlékmuve ezekkel az elárvult cipokkel emlékeztet a zsidó, és a zsidókat bújtató nem zsidó áldozatokra.

Mint a muvész elmondta "a vascipoket", közöttük gyermekcipoket korhu lábbelik alapján formálja meg, azokat kitartó kutatómunkával sikerült beszereznie.

Az alkotást a tervek szerint 2005. április 16-án, a holokauszt áldozatainak emléknapján avatják fel - tette hozzá Pauer Gyula, aki díszlet- és jelmeztervezoként is ismert.

Mint elmondta, az ötlet a Hídember forgatása idején fogalmazódott meg benne, annak kidolgozásában segítséget kapott Can Togay-tol, a film társ-forgatókönyvírójától.

Pauer Gyula korábban már készített holokauszt-emlékmuvet, alkotása a volt észak-ausztriai haláltáborban, Ebensee-ben áll.

A Budapestre tervezett emlékmu mellé három öntöttvas táblát is felállítanának.

Azon három nyelven, magyarul, angolul és héberül a következo felirat szerepel majd, ha a Magyar Tudományos Akadémia Tudománytörténeti Intézete elfogadja: "A második világháborúban, a nyilasterror idején, a fegyveresek által Dunába lott budapesti áldozatok emlékére" - mondta Pauer Gyula.

Az emlékmu létrejöttéhez a Nemzeti Kulturális Alapprogram jelentos összeggel járult hozzá. Az alkotás elkészítéséhez a Szobrász Közhasznú Alapítvány "Cipok a Duna-parton" jeligére felajánlásokat is vár - tette hozzá a muvész.

<<< vissza

2008 | Pauer Gyula | Design by Phipho